Polowania w pigułce
Każde stado posiada rozmaite tereny dostępne nie tylko do prowadzenia na nich fabuł, ale też eksploracji. Podczas polowań można natrafić na wiele zdobyczy, i chociaż to Mistrz Gry oraz rzut kością zdecydują co napotkasz, tak tylko od Ciebie zależeć będzie co z tym faktem zrobisz!
Co powinien zawierać mój post na polowaniu?
Każdy post powinien zawierać informację gdzie smok obecnie się znajduje (nazwa geograficzna z
mapy) oraz co obecnie robi. Jeżeli są to poszukiwania – należy opisać czego szuka smok i jakich zmysłów do tego używa. Postać dysponuje tylko jedną akcją, tj. nie może szukać więcej niż jednej rzeczy na raz. To samo dotyczy kompana. W przypadku wracania do tropów, które znalazł wcześniej kompan, należy zamieścić link w poście w którym Mistrz Gry poinformował o znalezieniu tych śladów. Zaś kiedy skradamy się do zwierzyny, trzeba zawrzeć (w poście fabularnym lub pod nim) informację o ilości zwierząt.
Minimalna długość postu:
75 słów dla samego smoka
90 słów dla smoka + kompana
105 słów dla smoka + 2 kompanów
Jeśli rezygnujemy z poszukiwań post może być krótszy. Zaś w przypadku, gdy smok/kompan wykonuje jakąś inną czynność (np. skradanie, walkę itp.), opis akcji wlicza się w słowne wymagania do poszukiwań.
Licznik słów wlicza całą treść posta, włączając w to dopisek mechaniczny. W związku z tym jeżeli umieszczamy informacje o lokacji i celu poszukiwań pod postem, należy dodać 5-10 słów więcej do części fabularnej (zależnie od długości dopisku).
Jeśli zaś umieszczamy informacje o celu poszukiwań i lokacji w fabularnej części posta należy je w jakiś sposób wyszczególnić. Np. pogrubieniem czy podkreśleniem
Uwaga! Nie można zmieniać rozmiaru bazowej czcionki w czasie opisów poszukiwań, a sama zasada dotyczy poszukiwań – inne akcje (takie jak walka, skradanie, śledzenie itp.) nadal muszą być zawarte w minimum 3 zdaniach złożonych, ale nie muszą spełniać żadnych wymagań linijkowych.
Powyższe wytyczne nie zamykają się na samej czynności poszukiwania. To możesz zawrzeć w jednym zdaniu, a resztę treści poświęcić na np. przemyślenia, interakcje z kompanem czy przyrodą i wiele innych rzeczy! Licznik linijek dotyczy jednak fabularnej części postu, z zachowaniem klimatu i immersji forum.
Czym jest wspomniana akcja?
– poszukiwanie
– śledzenie
– skradanie
– zastawianie/sprawdzenie pułapki
– oswajanie
– atak/obrona
– pogoń
– ucieczka
– przeganianie drapieżnika
– odciąganie zwierzęcia od reszty stada
Czego mogę szukać? Jaki zmysł za to odpowiada?
– kamieni szlachetnych (wzrok)
– zwierzyny łownej (wszystkie)
– mniejsze pożywienie: owoce, grzyby, ślimaki, rośliny (węch, wzrok)
– drapieżników (wszystkie)
– czegoś niespodziewanego (wszystkie)
– ziół (węch, wzrok)
Powyższa rozpiska zmysłów nie ma pełnego odzwierciedlenia w bonusach za atut grupy I (Ostre zmysły) ze względu na balans rozgrywki. O ile można opisać np. węszenie za owocami, atut Ostry węch nie będzie miał wpływu na poszukiwania, gdyż działa on tylko na zioła i zwierzynę łowną.
Czy mogę szukać konkretnego kamienia szlachetnego albo zwierzyny łownej/drapieżnika?
Nie. Wyniki zawsze są losowe – dotyczy to rodzaju kamienia, gatunku zwierzyny/drapieżnika itd. Nawet jeżeli opiszesz, że poszukujesz np. stada żubrów, Mistrz Gry i tak wyrzuci czy znajdziesz zwierzę, jak duże (chodzi o ilość mięsa jakie daje) oraz jak liczne będzie stado.
Wyjątek stanowią smoki o randze
Łowcy – mogą poszukiwać zwierzyny konkretnej wielkości: małej (1/4 lub 2/4 mięsa) i dużej (3/4 i 4/4 mięsa). Starczy napisać, że się szuka dużej lub małej zwierzyny, a Mistrz Gry będzie wiedział o co chodzi.
Znalazłem tropy zwierzyny! Co dalej?
Wyśledź ją, albo szukaj czegoś bardziej intersującego – decyzja należy do Ciebie! Przy śledzeniu pamiętaj, aby nadal używać zmysłów i opisać tę czynność tak, by nie było wątpliwości jaką akcję wykonujesz.
Możesz też je przekazać kompanowi (i vice versa), ale nie można przejąć tropu, który został już wyśledzony (i przejść od razu do skradania).
Udało się! Wytropiłem zwierzęta!
Super! Teraz następuje etap skradania na zwierzynę, a odpowiada za tę akcję
zręczność Twojej postaci. Możesz sobie pomóc wykonując
kamuflaż, ale nie jest to wymagane. Przy opisie skradania pamiętaj, aby zawrzeć najważniejsze rzeczy jak omijanie krzewów i drzew, pilnowania kroku, omijania innych przeszkód, ale też ustawieniu – wiatr może zdradzić zamiary Twojej postaci i utrudnić polowanie! Mając Skradanie na poziomie 2 i wyższym starczy napisać tylko ogólny opis tego co się robi, nie trzeba się wdawać w szczegóły.
Od razu w tym samym poście po opisaniu skradania następuje atak na zwierzynę! Sam atak może być fizyczny lub magiczny, nie ma on żadnego znaczenia, gdyż Mistrz Gry i tak rozsądzi akcję bazując na skradaniu i zręczności postaci.
Pamiętaj, że domyślnie ze skradania upolować możesz tylko dwa osobniki. Liczba ta wzrasta do trzech przy atrybucie 4+ (Zręczność), a z odpowiednim atutem (Otoczony/Strateg) nawet do czterech! Nie martw się jednak jeśli stado jest większe. Nadal jest szansa, że będziesz mógł udać się w pościg za pozostałą częścią grupy!
Czy mogę atakować zwierzę siłowo lub magicznie?
Tak, opis ataku nie ma znaczenia – rzut jest wykonywany na skradanie i jego opis, więc nie ważne czy zwierzęciu skręcisz kark czy poślesz w jego kierunku magiczny pocisk. Rzut nadal będzie w oparciu o
zręczność i skradanie oraz opis podejścia do zwierzyny.
Pogoń
Czasami kości wyrzucą nam porażkę przy skradaniu, nawet jeżeli wszystko zrobimy prawidłowo. W takiej sytuacji Mistrz Gry poinformuje nas czy zwierzynę można gonić, czy jednak jest ona za szybka i poza zasięgiem. Podobnie jest kiedy nie udało nam się przy skradaniu ubić całego stada.
Pogoń jest możliwa? Świetnie! Można jej dokonać dzięki zdolności lokomocyjnej (lot lub bieg) oraz atrybutom (siła, zręczność lub wytrzymałość). Najpierw opisz w jaki sposób Twój smok próbuje gonić zwierzynę, a później od razu opisz atak.
Podczas gonitwy można upolować tylko jedno zwierzę. Dwa przy atrybucie 4+ (siła, zręczność, moc).
Warto się jednak zastanowić nad tym, czy lot ma sens jeżeli nasza postać znajduje się w lesie.
Jak mam zgłosić swoje łupy?
Dobre pytanie! Niezależnie od tego czy znaleziony został kamień szlachetny, upolowana była zwierzyna czy pokonany drapieżnik, każdą zdobycz trzeba zaraportować. W dziale
"Inne" załóż swój temat (Stado: Imię postaci), który będzie Ci zawsze służył do zgłaszania tego typu rzeczy. Podążaj za
schematem raportu, a resztą zajmą się moderatorzy!