Uzdrowicielstwo

Zbiór wszystkich zasad dotyczących gry.
.
Szybkie linki:
.
Umiejętności Punkty Rangowe Atuty Mechanika
Uzdrowicielstwo Misje Kompani Osiągnięcia
Polowania i Wyprawy Walki Punkty Fabuły
.

Zablokowany
Administrator
Smoków Wolnych Stad
Smoków Wolnych Stad
Awatar użytkownika
Posty: 19045
Rejestracja: 30 paź 2022, 23:51

Uzdrowicielstwo

Post autor: Administrator »


Licznik słów: 21
Link:
BBcode:
Ukryj linki do postu
Pokaż linki do postu
[ ŻERKA | CHAŁKA | KRUCZKE ]

Jeżeli potrzebujesz pomocy, rady lub zauważyłeś jakieś
nieprawidłowości – sprawdź do kogo najlepiej się zwrócić!


Czasami lawina uzależniona jest od pojedynczego płatka śniegu.
Czasami kamyk zyskuje szansę odkrycia, co mogłoby się stać, gdyby tylko odbił się w innym kierunku.
Administrator
Smoków Wolnych Stad
Smoków Wolnych Stad
Awatar użytkownika
Posty: 19045
Rejestracja: 30 paź 2022, 23:51

Post autor: Administrator »


Podstawy uzdrawiania

Leczenie odbywa się na takiej samej zasadzie jak działają pozostałe Umiejętności. Im więcej mamy poziomów Leczenia i Magii Precyzyjnej, tym wyższe prawdopodobieństwo, że uda nam się uleczyć rannego lub chorego smoka.

Kto może uczyć się leczenia?
Tylko smok o randze kleryka lub uzdrowiciela. Jeżeli pisklę jest zadeklarowanym klerykiem zaakceptowanym przed przywódcę, ale z przyczyn niezwiązanych z fabułą nie miał jeszcze ceremonii (np. przedłużająca się poprzednia ceremonia), może się Leczenia uczyć pomimo braku rangi kleryka w profilu. Musi jednak spełniać na nią wymagania wiekowe.

Jak wygląda leczenie?
Dzieli się je na dwa etapy: zakładanie opatrunku (Etap Pierwszy) oraz leczenie maddarą (Etap Drugi). Należy pamiętać, że z fabularnego i mechanicznego punktu widzenia to efekty ziół są najistotniejsze w leczeniu. Ich niewystarczająca ilość lub niepoprawnie założony opatrunek mają znaczące efekty na leczenie magią! Uzdrowiciel musi też odpowiednio dobrać zioła do opisu rany, nie zapominając o tym, że tylko konkretna część rośliny ma lecznicze właściwości. Mistrzowie Gry zawsze opisują rany tak, by można było do nich bez problemu dobrać różne rodzaje ziół.

Wartym zapamiętania jest fakt, że zioła robią w leczeniu to, czego uzdrowiciel nie potrafi. Dwa etapy są od siebie zależne i wzajemnie się uzupełniają, dlatego tak ważne jest, by uzdrowiciel zadbał o poprawność obu, jeżeli chce uzyskać jak najlepszy wynik w leczeniu.

Gdzie złożyć raport z leczenia?
W subforum raportów 'Inne' znajdują się przyklejone na górze tematy z leczeniami danego stada. Tam należy wysłać raport według schematu z pierwszej strony. Ważne jest to, z którego stada pochodził uzdrowiciel – nie pacjent! Nawet jeżeli leczymy smoka z innego stada, nadal wrzucamy raport do tematu swojego stada.

Etap Pierwszy – zakładanie opatrunków
Przygotowując opatrunek trzeba upewnić się, że dobrano odpowiednie zioło na konkretny objaw. Przykładowo, jeśli opisana rana nie zawiera krwawienia, to dobranie na nią zioła pomagającego na krwawienie będzie błędne i nie zostanie ono uznane przez Mistrza Gry. Nie oznacza to jednak, że nie można używać ziół, które logicznie by miały sens nawet jeśli MG nie opisał tego aspektu rany! Przykładowo, złamanie zamknięte spowoduje też krwawienie wewnętrzne, nawet jeśli nie będzie to zaznaczone w opisie. Na liście ziół zamieszczono wszystkie potrzebne informacje, począwszy od tego która część rośliny należy przygotować oraz w jaki sposób.

Etap Drugi – leczenie magią
Utrzymując kontakt fizyczny z innym smokiem (np. dotykając go łapą w bark) uzdrowiciel kończy leczenie przy użyciu maddary. Nie tworzy niczego sam, a jedynie krok po kroku pobudza ciało pacjenta do szybkiego gojenia ran. Proces powinien pasować do rodzaju obrażeń – np. przy ranach ciętych opisuje się odnowę włókien mięśniowych, naczyń krwionośnych i skóry.

Uwaga! Uzdrowiciel nie jest w stanie stworzyć części ciała z niczego. Jeżeli utracono łapę czy skrzydło i znajdują się one w dobrym stanie (czyli nie są np. rozszarpane, połamane lub spalone), można je z powrotem "przyszyć" do ciała, ale nie oznacza to braku kalectwa – będzie nim po prostu niedowład lub pełny paraliż, zamiast całkowitej utraty. Próba "przyszycia" albo odratowania kończyny w złym stanie może się skończyć dużo cięższym kalectwem, dlatego często bezpieczniej jest amputować kończynę! Czworonogi, w tym smoki, radzą sobie bardzo dobrze na trzech łapach.

Wybite zęby odrastają po czasie, ale ich utrata może się wiązać z tymczasowym utrudnieniem w zależności od ilości utraconych zębów, dlatego warto je wstawić z powrotem na miejsce.

Czy muszę dokładnie opisywać każde leczenie?
Proces przygotowania ziół i aplikowania ich powinien zawsze być w pełni opisany. Jednak dla uzdrowicieli z Magią Precyzyjną na poziomie 2 i wyższym istnieje ulga – nie muszą się szczegółowo opisywać leczenia magią ran o powadze ciężkiej lub lżejszych. Skrócony opis musi zawierać ogólne informacje o regeneracji organizmu w miejscu zranienia (najlepiej po prostu odnieść się do samego opisu rany).

Uwaga! Leczenie rany krytycznych i śmiertelnych nadal musi zostać w pełni opisane!

Czy uzdrowiciel może leczyć sam siebie?
Nie można leczyć swoich ran, ale choroby już tak. Uzdrowiciel nie otrzyma jednak PL za takie leczenie.

Kary do uzdrowień
O ile uzdrowiciel nie wybrał atutu Niezawodnego, podejmowanie się leczenia będąc rannym lub chorym znacząco utrudnia ten proces. Warto więc udać się do innego smoka o tym samym fachu, aby wpierw zajął się stanem zdrowia postaci, zanim samemu przystąpi się do dalszych uzdrowień.

Kalectwa nabyte w trakcie gry również mogą wpływać na leczenie – jeden lub oba etapy, zależnie od powagi kalectwa.

Leczenie z Niestabilnym
Jeżeli uzdrowiciel posiada atut Niestabilnego, musi poczekać na werdykt każdego leczenia nim przystąpi do następnego. Dzieje się tak, gdyż atut może spowodować ranę i omdlenie, które uniemożliwi mu wykonywanie dalszych akcji w tym samym temacie, zaś bez omdlenia i tak miałby karę do kolejnego leczenia za bycie rannym.

Licznik słów: 756
Link:
BBcode:
Ukryj linki do postu
Pokaż linki do postu
[ ŻERKA | CHAŁKA | KRUCZKE ]

Jeżeli potrzebujesz pomocy, rady lub zauważyłeś jakieś
nieprawidłowości – sprawdź do kogo najlepiej się zwrócić!


Czasami lawina uzależniona jest od pojedynczego płatka śniegu.
Czasami kamyk zyskuje szansę odkrycia, co mogłoby się stać, gdyby tylko odbił się w innym kierunku.
Administrator
Smoków Wolnych Stad
Smoków Wolnych Stad
Awatar użytkownika
Posty: 19045
Rejestracja: 30 paź 2022, 23:51

Post autor: Administrator »


Leczenie ran

Smoki w wyniku walki lub innych fabularnych wydarzeń mogą odnieść różne obrażenia. Czasem są to tylko zadrapania, a innym razem może to być już złamana kość. W rzadkich przypadkach dochodzi do otrzymania znacznie poważniejszych obrażeń, które mogą zagrozić życiu postaci.

Powagi ran
  • rana śmiertelna: na ogół nieuleczalna, pozostawia kalectwo, ST wynosi 10 i potrzeba czterech sukcesów. Przykłady: bardzo rozległe rozszarpanie tętnicy lub żyły, krwotok wewnętrzny spowodowany uszkodzeniem wielonarządowym, ciężkie uszkodzenie czaszki czy rdzenia kręgowego.

    rany krytyczne: rana uleczalna, ale leczony zawsze dostaje kalectwo, a przy niepowodzeniu smok umiera. Stopień Trudności wzrasta o 3. Przykłady: przerwanie najważniejszych tętnic, uszkodzenia organów w jamie brzusznej, urwane kończyny

    rana ciężka: czyli rana wciąż uleczalna, ale Stopień Trudności wzrasta o 2. Są to rany takie jak: złamanie otwarte, złamanie zamknięte wielokrotne, przerwana tętnica itp.

    rana średnia: uleczalna, Stopień Trudności rośnie o 1. Są to rany takie jak: złamanie zamknięte, przerwana żyła i krwotok, złamany ogon itp.

    rana lekka: uleczalna, Stopień Trudności nie wzrasta.
Mistrz Gry ma obowiązek dokładnie opisać rodzaj rany, aby Uzdrowiciel miał ułatwione zadanie i wiedział, których ziół musi użyć. Jeśli lecząc ranę uważasz, że nie jest ona wystarczająco zrozumiała albo uniemożliwia Ci dobranie wystarczającej ilości ziół – skontaktuj się z Mistrzem Gry, który ranę wpisał.

Kto ustala powodzenie leczenia?
Mistrz Gry również rozsądza powodzenie leczenia. Zgłosi też do Powiadomień stada ilość zużytych ziół, przyzna PL oraz zamieści wszystkie inne informacje dotyczące tego procesu, więc po złożeniu raportu z leczeniem uzdrowiciel nie musi się więcej tym przejmować.

Ilość ziół na daną ranę
Zioła są konieczne do pełnego wyleczenia rannego smoka (i otrzymania PL przez Uzdrowiciela). Uzdrowiciel jest zobowiązany do dokładnego opisywana wykonywanych czynności tak, aby były one całkowicie jasne dla Mistrza Gry.
Jeśli Uzdrowiciel użyje za mało rodzajów (gatunków) ziół niż potrzeba na dany rodzaj rany (lub nie użyje ich wcale), pierwszy etap leczenia zostanie uznany przez Mistrza Gry za nieudany, a drugi etap stanie się trudniejszy. Rany smoka zostaną zasklepione, ale jego ciało będzie osłabione przez najbliższe księżyce (w zależności od wagi rany), uniemożliwiając mu większą aktywność fizyczną (nazywamy to okresem rehabilitacyjnym).

Uwaga! Od wyniku leczenia rany krytycznej i śmiertelnej będzie zależeć życie i powaga kalectwa smoka, dlatego zalecamy użycie dużej ilości ziół.
  • rany lekkie: minimum 1 rodzaj ziół, brak możliwego bonusu

    rany średnie: minimum 2 rodzaje ziół, bonus do wyników leczenia od 4 rodzajów

    rany ciężkie: minimum 3 rodzaje ziół, bonus do wyników leczenia od 5 rodzajów

    rany krytyczne i śmiertelne: minimum 4 rodzaje ziół, bonus do wyników leczenia od 6 rodzajów
W przypadku, gdy uzdrowiciel leczy więcej niż jeden rodzaj rany jednocześnie (np. krytyczną, ciężką i średnią), na bonus do wyników rzutów wystarczy maksimum rodzajów ziół tylko na najpoważniejszą ranę – pozostałe potrzebują tylko minimum. Jeśli jest kilka ran dla tej najpoważniejszej rangi, wszystkie muszą otrzymać maksimum ziół.

Skąd wiedzieć jakie zioła dobrać na ranę?
Rany są opisane tak, by można było je łatwo porównać z objawami wypisanymi poniżej. Przykładowy opis rany:
1x średnia [rana magiczna: głęboka rana cięta po pazurach na przedramieniu prawej przedniej łapy, silne krwawienie, ból przy poruszaniu kończyną, brud w ranie]
Widać na pierwszy rzut oka, że objawami są: krwawienie, ból, ryzyko infekcji oraz obecność obcej magii w ciele smoka. Zioła jakie można użyć to przykładowo babka lancetowata, nawłoć pospolita, ślaz dziki i lulek czarny.

W opatrunku można użyć maksymalnie 2 rodzajów ziół, które usuwają ten sam objaw. Pozostałe zioła muszą odpowiadać za osobne objawy. Jeśli opis rany ma za mało objawów, poproś MG o dodanie szczegółów.

Wiele ziół ma podobne lub takie samo działanie, dzięki czemu stado z mniejszym zapasem w zielniku może korzystać z tych roślin, których akurat mają więcej. Należy jednak pamiętać, że pomimo podobnego działania, zioła niekoniecznie przygotowuje się w taki sam sposób!

Uwaga! W przypadku ziół uspokajających, można ich używać tylko dla ran ciężkich, krytycznych i śmiertelnych!
  • Krwawienie: babka lancetowata, jemioła, kalina, nawłoć pospolita

    Odmrożenia: żywokost, grzybień biały

    Poparzenia: macierzanka, grzybień biały

    Złamania kości: jałowiec, żmijowiec

    Ułatwienie gojenia się ran: żywokost, macierzanka

    Uspokojenie/Sen: chmiel zwyczajny, kozłek lekarski, lawenda, melisa, mięta, arcydzięgiel

    Przeciwbólowe: dziurawiec pospolity, lulek czarny, nawłoć pospolita (łeb), tasznik pospolity

    Dezynfekcja: czosnek, imbir (gardło), lawenda, lubczyk (drogi oddechowe), macierzanka, nawłoć pospolita, orzech włoski, rumianek pospolity, topola czarna, muchomor

    Magiczne: ślaz dziki, rzęśl

    Rany oczu/podbrzusza: ostróżeczka polna, morszczyn pęcherzykowaty
Okres rehabilitacji
Jeżeli tak się wydarzy, że leczenie nie uda się całkowicie lub połowicznie, pacjent otrzyma okres rehabilitacyjny o długości zależnej od powagi ran, które nie zaleczyły się poprawnie. Smok na rehabilitacji nie może podejmować aktywności mechanicznych (walki, polowania, misji). Wyjątkiem jest sytuacja w której musi się bronić przed atakiem: wtedy może walczyć, ale do każdej akcji ma +2 ST.

Rehabilitację można usunąć w Warsztacie, za odpowiednią opłatą.

Licznik słów: 793
Link:
BBcode:
Ukryj linki do postu
Pokaż linki do postu
[ ŻERKA | CHAŁKA | KRUCZKE ]

Jeżeli potrzebujesz pomocy, rady lub zauważyłeś jakieś
nieprawidłowości – sprawdź do kogo najlepiej się zwrócić!


Czasami lawina uzależniona jest od pojedynczego płatka śniegu.
Czasami kamyk zyskuje szansę odkrycia, co mogłoby się stać, gdyby tylko odbił się w innym kierunku.
Administrator
Smoków Wolnych Stad
Smoków Wolnych Stad
Awatar użytkownika
Posty: 19045
Rejestracja: 30 paź 2022, 23:51

Post autor: Administrator »


Leczenie chorób

Smoki, jak każde inne stworzenia, nie są całkowicie odporne na choroby, chociaż te dopadają je znacznie rzadziej niż inne rasy. Być może jest to dobroczynny efekt posiadania w ciele maddary, być może jest to zwykłe błogosławieństwo od bogów. Niemniej, kiedy smoka nagle zacznie drapać w gardle bądź jego niezaleczona rana zacznie się jątrzyć, wtedy wypadałoby złożyć wizytę Uzdrowicielowi, by ten zbadał problem.

Smocze choroby, tak jak i rany, dzielimy na grupy:
spontaniczne – czyli takie, jak na przykład czarny kaszel, ból głowy
powikłania – tego typu choroby mogą być tylko i wyłącznie efektem źle wyleczonej lub zignorowanej rany

Jak sprawdzić, czy smok jest chory?
Raz na miesiąc wyznaczony do tego zadania Mistrz Gry rzuca kostką dla wszystkich smoków w stadzie a następnie przesyła wyniki dla przywódcy, który aktualizuje odpowiedni temat w podforum „Ogólne”. Tam każdy może sprawdzić stan zdrowia swojej postaci. Jednocześnie, choroby mogą być wynikiem różnych wydarzeń na fabule lub polowaniach.

Jeśli mój smok jest chory, to co muszę zrobić?
Jeżeli Twój smok cierpi na którąkolwiek chorobę musisz jak najszybciej odwiedzić medyka i pozwolić mu się wyleczyć. Jest to bardzo ważne, bo niektóre choroby uniemożliwiają Twojej postaci zianie ogniem, używanie maddary i tym podobne.

Jeśli leczenie choroby nie zakończy się powodzeniem, czekają Cię jeszcze dwa tygodnie (2 księżyce) rekonwalescencji, w trakcie których utrzymują się negatywne efekty choroby, ale nie może ona przejść w kolejne stadium. Po tym czasie Twoja postać wróci do pełni zdrowia.

Jeżeli zaś nie wyleczysz choroby u swojego smoka, w kolejnym miesiącu (po 4 księżycach od zachorowania) osiąga ona kolejne stadium. W przypadku zignorowania ostatniego stadium choroby po kolejnym miesiącu Twoja postać może doznać trwałych uszkodzeń, a nawet umrzeć!

Czym jest kalectwo spowodowane chorobą?
W przypadku niepodjęcia próby wyleczenia chorego smoka, po miesiącu (po 4 księżycach) zmagań z najwyższym stadium danej przypadłości jego ciało zostaje trwale osłabione. Podobnie jak kalectwa wynikające z ran, nie mogą one zostać wyleczone przez Uzdrowiciela (ale można to zrobić na Ołtarzu Erycala), a ich powaga zależy od choroby. Niektóre kalectwa mogą się pogarszać w przypadku dalszego niepodejmowania się leczenia (po kolejnych 4 księżycach). Pamiętaj więc, by regularnie odwiedzać Uzdrowiciela!

Jeśli mam długą nieobecność, to czy moja postać nadal jest narażona na zachorowanie?
Nie! Jeżeli musisz nas zostawić na dłużej niż trzy tygodnie, stan zdrowia Twojej postaci nie będzie aktualizowany o kolejne choroby, pogorszenie stadium obecnej czy trwałe uszkodzenia z nich wynikające!

Czy da się przed chorobą uchronić?
Postaci z atutem Okazu zdrowia lub naładowanym Kryształem Mentora nie będą brane pod uwagę przy rzucaniu na choroby.

Jak wygląda leczenie choroby z perspektywy uzdrowiciela?
Fabularnie leczenie obu rodzajów chorób przebiega inaczej niż leczenie ran, gdyż nie korzysta się z maddary. Uzdrowiciel powinien użyć odpowiednich ziół, by pozbyć się choroby lub powikłania. Większość z nich to napary lub maści, więc po zaaplikowaniu ich pacjent od razu odczuwa pełną lub częściową ulgę, w zależności od tego, jak wyglądały rzuty.

Ilość ziół na chorobę
Choroby nie da się wyleczyć bez użycia ziół, a więc próba takiego leczenia będzie z góry uznana za porażkę.
  • • do leczenia wystarczy jeden gatunek zioła, chociaż zużywa się go zawsze po dwie sztuki

    • za użycie trzech lub więcej gatunków ziół przysługuje bonus w postaci -1 ST do leczenia.
Lista i opis chorób
Spontaniczne:
  • • czarny kaszel ⮞ zapalenie płuc ⮞ Czarcia Grypa
    • zapalenie gardła ⮞ zapalenie gruczołów
    • grzybica łusek ⮞ jątrzenie skóry
    • zapalenie rogówki ⮞ jaskra
    • ból głowy ⮞ migrena
Powikłania:
  • • nerwica
    • zapalenie mięśnia
    • zapalenie nerwu
    • ropień
Osłabienie (po pobycie w Terenie Niedostępnym):
  • • choroba podmorska
    • choroba wysokogórska.
Uwaga! Smoki do wieku 12 księżyca nigdy nie chorują! Pozostałe, bez względu na wiek, są tak samo podatne na różne schorzenia, ale im smok młodszy tym łatwiej zdrowieje. Smoki w trakcie rekonwalescencji (po nieudanym leczeniu choroby) mogą ponownie zachorować!
  • Spontaniczne

    I stadium: czarny kaszel > II stadium: zapalenie płuc > III stadium: Czarcia Grypa
    Objawy: smoka męczy uporczywy kaszel, możliwe także podwyższenie temperatury ciała, łatwe męczenie się, przy kolejnych stadiach krew w ślinie, ból w klatce piersiowej, trudności z zasypianiem.
    Mechanika: I stadium: smok nie może ziać. II stadium: smok nie może ziać ani mówić. III stadium: możliwa śmierć;
    Kalectwo: I stopień: po nieudanym leczeniu III stadium choroby smok traci zdolność do ziania, biegu oraz lotu w wyniku obniżenia wydolności płuc;
    Zioła: imbir, lubczyk (pomagają na infekcje), lulek czarny (wzmacnia ciało smoka do walki z chorobą), owoce kaliny (przeciwdziała stanowi zapalnemu), żmijowiec zwyczajny (właściwości przeciwkaszlowe), mięta (płukanie gardła).

    I stadium: zapalenie gardła > II stadium: zapalenie gruczołów
    Objawy: silny ból gardła, krew w ślinie, chrypka, trudności i ból przy mówieniu, przy kolejnych stadiach trudności z przełykaniem, problemy z trawieniem, ból w okolicach gruczołów.
    Mechanika: I stadium: smok nie może ziać. II stadium: smok nie może ziać ani mówić;
    Kalectwo I stopień: smok traci możliwość ziania i mówienia;
    Zioła: imbir, lubczyk (pomagają na infekcje), orzech włoski (wspomaga odkrztuszanie, oczyszcza drogi oddechowe).

    I stadium: grzybica łusek/futra > II stadium: jątrzenie skóry
    Objawy: łuski/futro silnie swędzi, zaczyna wypadać, w późniejszych etapach odsłoniona zostaje podrażniona skóra, wypadanie łusek i futra, tworzą się bąble, skóra się łuszczy.
    Mechanika: I stadium: niezdolność do latania i pływania. II stadium: +2 ST do akcji fizycznych;
    Kalectwo: I stopień: smok otrzymuje +2 ST do akcji fizycznych. II stopień: co 4 księżyce + rana średnia w wyniku owrzodzenia skóry;
    Zioła: lawenda (znacznie łagodzi objawy), macierzanka (łagodzi zakażenie), orzech włoski (łagodzi zakażenie).

    I stadium: zapalenie rogówki > II stadium: jaskra
    Objawy: ból i pieczenie oczu, pogarszająca się zdolność widzenia, trudności z dostosowaniem się do zmiennych warunków oświetlenia, przy kolejnych stadiach ból głowy szczególnie w okolicach oczu, opuchlizna powiek.
    Mechanika: I stadium: +1 ST dla testów na wzrok. II stadium: +2 ST do testów na wzrok;
    Kalectwo: I stopień: + 2 ST do testów na wzrok i +1 ST do akcji fizycznych i magicznych. II stopień: utrata wzroku (+4 ST do akcji fizycznych i magicznych);
    Zioła: ostróżeczka polna (pozwala przegnać zakażenie), żywokost (regeneruje wzrok), morszczyn pęcherzykowaty (regeneracja wzroku).

    I stadium: ból głowy > II stadium: migrena
    Objawy: silny ból głowy, trudności ze skupieniem się, w kolejnym stadium zawroty głowy, czasami utrata przytomności.
    Mechanika: I stadium: +2 ST do rzutów na magię. II stadium: niezdolność do używania magii; Niemożliwa do uleczenia przez chorującego na nią Uzdrowiciela(II stadium).
    Kalectwo: I stopień: + 1 ST do wszystkich akcji. II stopień: + 3 ST do akcji magicznych oraz + 2 ST do akcji fizycznych;
    Zioła: chmiel (zmniejsza ciśnienie krwi), imbir, nawłoć pospolita (przeciwbólowe), arcydzięgiel.

    Powikłania

    nerwica
    Objawy: strach stale towarzyszy smokowi, koszmary senne, wahania nastrojów, paranoja.
    Mechanika: niezdolność do używania magii;
    Kalectwo: I stopień: + 2 ST do akcji magicznych. II stopień: + 3 ST do akcji magicznych;
    Zioła: melisa (uspokaja i pomaga zasnąć), lawenda (uspokaja).

    zapalenie mięśnia
    Objawy: silny ból w okolicach mięśnia, opuchlizna, gorączka, sztywność kończyny.
    Mechanika: niezdolność do używania zranionej kończyny (+2 ST do testów fizycznych);
    Kalectwo: I stopień: +2 ST do testów fizycznych i nie może używać uszkodzonej kończyny;
    Zioła: tasznik pospolity (przeciwbólowo), dziurawiec pospolity (przeciwzapalnie), muchomor (antidotum na toksyny i jady).

    zapalenie nerwu
    Objawy: bardzo silny ból w okolicach rany, czasem promieniujący na resztę ciała.
    Mechanika: niezdolność do używania zranionej kończyny (+2 ST do testów fizycznych i magicznych);
    Kalectwo: I stopień: + 2 ST do testów fizycznych i magicznych. II stopień: + 3 ST do akcji fizycznych w wyniku niedowładu kończyny oraz + 2 ST do akcji magicznych;
    Zioła: dziurawiec pospolity (przeciwzapalnie), ślaz dziki (usuwa chaotyczną magię), muchomor (antidotum na toksyny i jady).

    ropień
    Objawy: opuchlizna, żółtawa wydzielina w okolicach rany, silny ból.
    Mechanika: niezdolność do używania zranionej kończyny (+2 ST do testów fizycznych);
    Kalectwo: I stopień: + 2 ST do testów fizycznych;
    Zioła: nawłoć pospolita (przeciwzapalnie), nawłoć pospolita (okład pomaga pozbyć się wydzieliny), muchomor (antidotum na toksyny i jady).

    Osłabienia

    choroba podmorska
    Objawy: w wyniku zakrztuszenie się wodą pojawia się stan zapalny płuc, płyn w płucach, ryzyko zakażenia, poważne problemy z koncentracją, ogólne osłabienie całego ciała.
    Mechanika: niezdolność do mówienia, +2 ST do akcji magicznych, +1 ST do pozostałych akcji;
    ponowne wyruszenie w Tereny Głębinowe oznacza konieczność rzucenia 1d3 (1 – śmierć, 2, 3 – przeżycie) w każdej turze pobytu;
    Zioła: czosnek niedźwiedzi (przyspiesza regenerację, wspomaga oddychanie), lawenda (uspokaja), żmijowiec zwyczajny (właściwości przeciwkaszlowe).

    choroba wysokogórska
    Objawy: w wyniku niedostatecznego dostępu do tlenu smok czuje ogólne osłabienie całego ciała, znacząco pogarsza mu się wzrok, czuje zawroty głowy i ma problemy z koncentracją.
    Mechanika: +2 ST do Percepcji, +1 ST do wszystkich akcji;
    ponowne wyruszenie w Tereny Górskie oznacza konieczność rzucenia 1d3 (1 – śmierć, 2, 3 – przeżycie) w każdej turze pobytu;
    Zioła: morszczyn pęcherzykowaty (regeneracja wzroku), rzęśl (stymuluje prawidłową pracę serca i koncentrację), chmiel (zmniejsza ciśnienie krwi).

Licznik słów: 1447
Link:
BBcode:
Ukryj linki do postu
Pokaż linki do postu
[ ŻERKA | CHAŁKA | KRUCZKE ]

Jeżeli potrzebujesz pomocy, rady lub zauważyłeś jakieś
nieprawidłowości – sprawdź do kogo najlepiej się zwrócić!


Czasami lawina uzależniona jest od pojedynczego płatka śniegu.
Czasami kamyk zyskuje szansę odkrycia, co mogłoby się stać, gdyby tylko odbił się w innym kierunku.
Administrator
Smoków Wolnych Stad
Smoków Wolnych Stad
Awatar użytkownika
Posty: 19045
Rejestracja: 30 paź 2022, 23:51

Post autor: Administrator »


Zioła lecznicze

Na polowaniach i wyprawach smoki mogą odnaleźć rozmaite rośliny lecznicze, dzięki którym uzdrawianie przychodzi im tak łatwo. Wiele ziół ma rozmaite zastosowania i występują w różnych miejscach, a także różnią się częścią rośliny, która ma właściwości lecznicze.

Lista ziół:
  • – arcydzięgiel
    – babka lancetowata
    – chmiel zwyczajny
    – czosnek niedźwiedzi
    – dziurawiec pospolity
    – grzybień biały
    – imbir
    – jałowiec
    – jemioła
    – kalina
    – kozłek lekarski
    – lawenda
    – lubczyk
    – lulek czarny
    – macierzanka
    – melisa
    – mięta
    – morszczyn pęcherzykowaty
    – muchomor
    – nawłoć pospolita
    – orzech włoski
    – ostróżeczka polna
    – rumianek pospolity
    – rzęśl
    – ślaz dziki
    – szkarłatna szałwia
    – tasznik pospolity
    – topola czarna
    – żmijowiec zwyczajny
    – żywokost
Miejsca występowania:
lasy: dziurawiec pospolity, jałowiec, jemioła, ślaz dziki, topola czarna, żywokost, kalina, mięta, orzech włoski, muchomor.
równiny: babka lancetowata, chmiel zwyczajny, dziurawiec pospolity, lawenda, lubczyk, macierzanka, melisa, nawłoć pospolita, ostróżeczka polna, ślaz dziki, tasznik pospolity, imbir, kalina, rumianek pospolity.
tereny podmokłe: chmiel zwyczajny, melisa, żywokost, kozłek lekarski, lulek czarny.
tereny głębinowe: morszczyn pęcherzykowaty, rzęśl, grzybień biały.
tereny górskie: arcydzięgiel, babka lancetowata, czosnek niedźwiedzi, żmijowiec zwyczajny.
tereny mieszkalne ludzi: szkarłatna szałwia (nie do zdobycia na Wolnych Stadach)
  •   Arcydzięgiel
    Lecznicze części rośliny: kłącza (korzenie).
    Użycie: na szok wywołany bolesną raną, migreny i bóle głowy.
    Sposób użycia: świeżo sproszkowany korzeń wetrzeć w dziąsło leczonego smoka.


      Babka lancetowata
    Lecznicze części rośliny: młode, ale wyrośnięte liście, pełne soku.
    Użycie: na krwawiące rany. Babka jest dobra jako wstępny opatrunek. Tamuje krwawienie i zapobiega infekcji i zakażeniom.
    Sposób użycia: tuż przed użyciem zmiażdżyć liście (aby sok puścił) i ostrożnie ułożyć na oczyszczonych ranach. Może leżeć maksimum 10 minut, potem liście tracą swój dobroczynny efekt. Ilość liści koniecznych do użycia zależy od wielkości rany.


      Chmiel zwyczajny
    Lecznicze części rośliny: kwiaty (zwane szyszkami).
    Użycie: napar z chmielu jest dobrym środkiem nasennym.
    Sposób użycia: kwiaty chmielu, o kształcie szyszek, ułatwiają zasypianie. Wystarczy nagrzać wodę do temperatury wrzenia, wrzucić stosowną ilość szyszek chmielu (ale nie więcej niż 4, gdyż to już jest dawka śmiertelna. Mniej niż 2 natomiast nie zadziała na smoka starszego niż Adept), poczekać chwilę, a następnie odcedzić szyszki i płyn podać pacjentowi do wypicia.


      Czosnek niedźwiedzi
    Lecznicze części rośliny: młode liście.
    Użycie: doskonały przeciw zakażeniom (zarówno na rany jak i podczas grzybicy). Podany w formie oparów do wdychania wspomaga oddychanie i regenerację płuc.
    Sposób użycia: liście należy zgnieść i nałożyć na zakażone miejsca. Jeśli zachodzi potrzeba użycia naparu, to po zgnieceniu liści, wrzucić je do gorącej wody, i naczynie podstawić smokowi pod nos, by wdychał opary przez cały czas uzdrawiania.


      Dziurawiec pospolity
    Lecznicze części rośliny: kwiaty.
    Użycie: na dotkliwy ból kończyn (np przy ranach czy złamaniach).
    Sposób użycia: napar z kwiatów do wypicia, w niewielkich ilościach, gdyż po przedawkowaniu powoduje, iż łuski smoka czernieją i odpadają.


      Grzybień biały
    Lecznicze części rośliny: zakorzenione w dnie słodkowodnych sadzawek kłącza.
    Użycie: wspomaga regenerację smoczej skóry przy poparzeniach i odmrożeniach.
    Sposób użycia: wysuszone kłącze zetrzeć na proszek, z dodatkiem wody przygotować pastę, którą następnie nałożyć na uszkodzone rejony skóry i pozostawić do wyschnięcia.


      Imbir
    Lecznicze części rośliny: korzeń
    Użycie: łagodzi czarny kaszel, zapalenie gardła i ból głowy (a także ich wyższe stadia).
    Sposób użycia: sproszkowany korzeń zmieszać z wodą i podać smokowi do przepłukania gardła. Na ból głowy gorący napar z kawałków świeżego korzenia (można dodać miodu).


      Jałowiec
    Lecznicze części rośliny: dojrzałe jagody.
    Użycie: jałowiec przyspiesza zrastanie złamanych kości.
    Sposób użycia: jagody są słodkie, więc zazwyczaj podawane są w formie naturalnej.


      Jemioła
    Lecznicze części rośliny: ususzone liście.
    Użycie: podczas obfitego krwawienia.
    Sposób użycia: z ususzonych liści należy uwarzyć mocny napar. Prawidłowo przyrządzony napar jest bardzo gęsty. Podzielić napar na 4 części, trzy podać pacjentowi do wypicia, a czwartą nałożyć na ranę.


      Kalina
    Lecznicze części rośliny: owoce
    Użycie: owoce: czarny kaszel oraz krwawienie wewnętrzne.
    Sposób użycia: gęsty wywar z owoców podawać do wypicia po wystygnięciu.


      Kozłek lekarski
    Lecznicze części rośliny: liście
    Użycie: nerwica, migrena, działa uspokajająco
    Sposób użycia: gorący napar z małej ilości sproszkowanych liści podać na krótki czas do inhalacji (po dodaniu mięty czas może ulec wydłużeniu).


      Lawenda
    Lecznicze części rośliny: gałązki z dużą ilością zdrowych liści.
    Użycie: działa uspokajająco, może być podany spanikowanemu smokowi, aby ułatwić uzdrowicielowi dostęp do rany. Ma też lekkie właściwości przeciwzapalne i przeciwgrzybiczne.
    Sposób użycia: wywar z gałązek lawendy jest stosowany dla starszych smoków jako łatwiejszy do przełknięcia. Młodsze dostają gałązki do żucia, które mogą wypluć dopiero po 20 minutach.


      Lubczyk
    Lecznicze części rośliny: liście, najlepiej zrywane tuż przy ziemi.
    Użycie: na rany dróg oddechowych.
    Sposób użycia: napar z lubczyku do inhalacji, po wystygnięciu do wypicia z odrobiną miodu. Powinien ułatwić oddychanie.


      Lulek czarny
    Lecznicze części rośliny: nasiona
    Użycie: Czarcia Grypa, nerwica, przeciwbólowo.
    Sposób użycia: sproszkowane nasiona zmieszane z wodą podać do wypicia.


      Macierzanka
    Lecznicze części rośliny: obficie ulistnione gałązki.
    Użycie: na owrzodzenia, pęcherze (od ognia), nie gojące się rany, zakażenia.
    Sposób użycia: zmiażdżone gałązki nałożyć bezpośrednio na ranę na jak najdłuższy czas.


      Melisa
    Lecznicze części rośliny: jak najświeższe liście.
    Użycie: na nerwice, depresje, koszmary. Działa uspokajająco.
    Sposób użycia: napar z liści do wypicia.


      Mięta
    Lecznicze części rośliny: liście
    Użycie: zapalenie gardła, czarny kaszel, działa uspokajająco.
    Sposób użycia: Napar z liści kiedy jest odpowiednio ostudzony podać do picia lub płukania gardła; olejek wyciśnięty z rośliny podawać do wdychania jako środek uspakajający


      Morszczyn pęcherzykowaty
    Lecznicze części rośliny: plechy.
    Użycie: wspomaga regenerację delikatnego narządu wzroku.
    Sposób użycia: sok ze świeżej plechy morszczynu wycisnąć, a następnie zakroplić do uszkodzonego oka.


      Muchomor
    Lecznicze części grzyba: kapelusz
    Użycie: w przypadku postępującej infekcji, zatrucia jadem lub toksyną.
    Sposób użycia: Kapelusz grzyba należy dokładnie przeżuć i przełknąć, a po odpoczynku powinno dać się zauważyć pierwsze pozytywne zmiany.


      Nawłoć pospolita
    Lecznicze części rośliny: liście, jak najbardziej soczyste.
    Użycie: na rany, jako środek dezynfekujący, ma właściwości przeciwbólowe w dolegliwościach łba.
    Sposób użycia: po babce lancetowatej należy użyć zmiażdżonych liści nawłoci. Ma słabszy efekt, ale bardziej długotrwały. W przypadku leczenia bólu głowy, podać choremu napar do wypicia, najlepiej z kroplą miodu, inaczej będzie bardzo gorzki.


      Orzech włoski
    Lecznicze części rośliny: skorupki po orzechach.
    Użycie: grzybica, infekcje bakteryjne.
    Sposób użycia: maź ze sproszkowanej skorupy orzecha nakładać na zakażone miejsce i pozostawić do wyschnięcia. W przypadku chorób dróg oddechowych, wielokrotnie gotowany i przecedzony napar ze skorupek pomaga odkrztuszanie i oczyszcza drogi oddechowe.


      Ostróżeczka polna
    Lecznicze części rośliny: młode kwiaty o okazałych płatkach.
    Użycie: na rany oczu lub którejś z dwóch powiek, stosowany także aby przyspieszyć gojenie się delikatnych łusek podbrzusza.
    Sposób użycia: ze sparzonych płatków zrobić okład na ranę, poczekać aż okład wyschnie i sam odpadnie.


      Rumianek pospolity
    Lecznicze części rośliny: kwiaty.
    Użycie: przeciwzapalne, zapalenie rogówki, czarny kaszel.
    Sposób użycia: okład ze sparzonych płatków kwiatów na powieki lub inne miejsca zapalne, opary do wdychania, schłodzony płyn do wypicia.


       Rzęśl
    Lecznicze części rośliny: jak najstarsze łodygi.
    Użycie: przeciw zakażeniom, wspomaga prawidłowe ciśnienie i krążenie, koncentrację, doskonałe przy szoku, bólu głowy, problemach z równowagą. Pomaga także na rany od-magiczne.
    Sposób użycia: stare, ale niewyschnięte, łodygi dać leczonemu smokowi do żucia.


      Ślaz dziki
    Lecznicze części rośliny: liście.
    Użycie: przy jakichkolwiek ranach spowodowanych magicznie, ślaz wypłukuje maddarę z rany, na krótki okres czasu niweluje jej działanie w swoim otoczeniu oraz rozpoczyna proces gojenia.
    Sposób użycia: utrzeć liście ślazu dzikiego najlepiej z liśćmi nawłoci pospolitej, tak uzyskaną maź nałożyć na ranę. Można też przygotować gęsty syrop z długotrwale gotowanych liści do stosowania jako okład na kończynę w przypadku powikłań.


      Szkarłatna szałwia
    Lecznicze części rośliny: kwiaty.
    Użycie: sama w sobie nie ma żadnych specjalistycznych właściwości, ale wzmacnia działanie innych ziół użytych do opatrunku dla ran o powadze średniej lub wyższej (liczą się jako rodzaj, nie musząc jednocześnie być podane na konkretny objaw).
    Sposób użycia: do rozgrzanej czystej wody włożyć oczyszczone kwiaty. Podać do wypicia na sam koniec pierwszego etapu leczenia.
    Inne: rosną przy ludzkich siedliskach. Nie da się ich zdobyć przy użyciu nagród/kryształów/na wyprawie i polowaniu. Bywają obiektem handlu z istotami rozumnymi, choć jest to roślina rzadka, a zarazem bardzo droga.


      Tasznik pospolity
    Lecznicze części rośliny: korzeń.
    Użycie: przy bolesnych ranach.
    Sposób użycia: sparzony tasznik ostrożnie kłaść na rany. Smok powinien poczuć ulgę w ciągu kilku minut.


      Topola czarna
    Lecznicze części rośliny: kora.
    Użycie: kora zapobiega gorączce spowodowanej szokiem po zranieniu, umożliwia też wypłukanie zakażenia z organizmu.
    Sposób użycia: wielokrotnie gotowany napar z kory podawać ostrożnie pacjentowi, pilnując, aby nie przedawkował, zbyt szybki spadek temperatury może powodować śmierć smoka.


      Żmijowiec zwyczajny
    Lecznicze części rośliny: płatki kwiatów.
    Użycie: uspokaja, działa przeciwkaszlowo, ma też właściwości renegeracyjne kości.
    Sposób użycia: schłodzony napar z płatków kwiatu żmijowca podawać do wypicia.


      Żywokost
    Lecznicze części rośliny: ususzony korzeń, najlepiej sproszkowany
    Użycie: ułatwia gojenie się ran, pomaga na odmrożenia (od lodu), na zapalenie rogówki.
    Sposób użycia: do proszku z korzenia dodać odrobinę wody, aż uzyska konsystencję mazi. Następnie maź nałożyć na ranę i poczekać aż przyschnie i stwardnieje. Zeskrobać po godzinie. W przypadku leczenia zapaleń oczu, długo gotowany wywar z korzenia schłodzić i ostrożnie zakraplać smokowi do chorego oka

Licznik słów: 1465
Link:
BBcode:
Ukryj linki do postu
Pokaż linki do postu
[ ŻERKA | CHAŁKA | KRUCZKE ]

Jeżeli potrzebujesz pomocy, rady lub zauważyłeś jakieś
nieprawidłowości – sprawdź do kogo najlepiej się zwrócić!


Czasami lawina uzależniona jest od pojedynczego płatka śniegu.
Czasami kamyk zyskuje szansę odkrycia, co mogłoby się stać, gdyby tylko odbił się w innym kierunku.
Administrator
Smoków Wolnych Stad
Smoków Wolnych Stad
Awatar użytkownika
Posty: 19045
Rejestracja: 30 paź 2022, 23:51

Post autor: Administrator »


Zielniki stadne i personalne zapasy ziół

Ziół z zielnika stadnego nie można przekazywać do Kart Postaci, a zbiory uzdrowicieli lądują w domyśle do składziku, bo nie mogą posiadać własnych zapasów ziół. Przy składaniu raportu ze zdobycia ziół można określić stado, któremu się przekazuje zbiory.

Limit posiadanych ziół
– 60 sztuk dla danego gatunku (stado)
– 30 sztuk w sumie, niezależnie od gatunków (Karta Postaci)

Co się dzieje, gdy uzdrowiciel znajdzie zioło i będzie nim to, którego limit już osiągnięto?
Za znajdowanie ziół nie traci się tur, więc nie jest się stratnym. Jeżeli stado osiągnęło limit tego konkretnego zioła, uzdrowiciel może je zraportować w ciągu 7 dni od znalezienia (np. w międzyczasie zużyje trochę tego gatunku na leczenia). W innym wypadku przepada.

Co z ze składnikami do produkcji US w postaci ziół?
Jeżeli do produkcji eliksirów czy run chce się użyć ziół stadnych, należy to po prostu zaznaczyć w formularzu produkowanego przedmiotu (nadal jednak trzeba posiadać zgodę uzdrowicieli/przywódców!).

Zarządzanie składzikiem i ograniczenia
Stado musi wybrać uzdrowiciela, który będzie zarządzał ich ziołami oraz wybierze miejsce ich składowania. (Zioła nie muszą być składowane w jednym miejscu, wtedy należy podać jak są podzielone.) To właśnie ta osoba podejmuje decyzje na temat ograniczeń fabularnych i tego w jaki sposób rozporządzane są zapasy lecznicze stada.

Wszystkie zmiany (w tym lokacji zielnika) lub próby łamania ustaleń (np. kradzież ziół) muszą się odbywać na fabule.
Wyjątek: Gdy w stadzie jest tylko jeden aktywny uzdrowiciel, może dowolnie zarządzać ustaleniami i lokacją składziku.

Każdy z zielników posiada uzupełniony poniższy schemat:
  • Kto zarządza zielnikiem:
    • Wściekła Kuna
    Lokacja zielnika: Kto spoza stada może korzystać z ziół w swoich leczeniach:
    • Bobrzy Ogon
    Dodatkowe zasady:
    • brak
Wszelkie ograniczenia dostępu muszą być najpierw skonsultowane z Administracją zanim zostaną wprowadzone w życie. Z takimi pytaniami zgłaszać się powinien użytkownik postaci zarządzającej zielnikiem. Ograniczenia jednak nie obowiązują, jeżeli ktoś uda się do miejsca składowania ziół i je np. zabierze, nie zostając na tym przyłapanym.

Licznik słów: 317
Link:
BBcode:
Ukryj linki do postu
Pokaż linki do postu
[ ŻERKA | CHAŁKA | KRUCZKE ]

Jeżeli potrzebujesz pomocy, rady lub zauważyłeś jakieś
nieprawidłowości – sprawdź do kogo najlepiej się zwrócić!


Czasami lawina uzależniona jest od pojedynczego płatka śniegu.
Czasami kamyk zyskuje szansę odkrycia, co mogłoby się stać, gdyby tylko odbił się w innym kierunku.
Zablokowany

Wróć do strony głównej